Fogyás.info - A sikeres fogyás titka Fogyás.info - A sikeres fogyás titka

Pajzsmirigy alulműködés

Az elhízást a pajzsmirigy alulműködése is okozhatja!



Amennyiben a fogyás egy egészséges étrend és rendszeres testmozgás hatására sem indul meg, a probléma hátterében a pajzsmirigy alulműködése is állhat.

Az elhízást a pajzsmirigy alulműködése is okozhatja! Szervezetünk a különböző mirigyek által termelt anyagokkal (hormonokkal) szabályozza működését.

Minden hormon egy pontosan meghatározott biológiai funkciót lát el.

A pajzsmirigy hormonjai többek között az anyagcserét és az energiaháztartást szabályozzák.

A pajzsmirigy elégtelen működése a fáradékonyság és energiahiány mellett elhízáshoz vezet.


Anélkül, hogy túl mélyen belemennék a pajzsmirigybetegségek mögötti okokba, adunk néhány tippet, miket lehet tenni csökkent pajzsmirigyműködés esetén.

Az esetek többségében - főleg a betegség kezdetén - nagyon sokat tehetünk csupán étrendi változtatásokkal (ideértve az ajánlott étrend-kiegészítők használatát is), ami akár szükségtelenné is teheti a komolyabb beavatkozásokat.

És természetesen semmiképpen sem ajánlott orvosi tanács ellenében akciózni, legfőképp akkor nem, ha valaki már gyógyszeres kezelés alatt áll!

Pajzsmirigy alulműködés - Mit lehet tenni?

Ahhoz hogy a pajzsmirigy hormonjait kissé gyorsabb működésbe hozzuk, szervezetünknek első sorban több jódra van szüksége. Jód hiányában a pajzsmirigy nem képes az említett hormonok előállítására.

A legújabb adatok szerint világviszonylatban mintegy másfél milliárd ember szenved jódhiányban, Magyarországon pedig a jódszegény termőtalaj miatt a legtöbb embernek szüksége van jód pótlásra.

A jódhiány nálunk nem is olyan meglepő, hiszen a jód természetes forrása leginkább a tengeri halakban és növényekben (tengeri alga, moszat...) található. Ebből pedig igencsak kevés van Magyarországon.

A jód hatása a pajzsmirigyműködésre

Kürti Gábor Vitamin ABC című könyvében így ír a jód és pajzsmirigyprobléma összefüggéseiről:

"A szervezetben található jód kétharmad része a pajzsmirigyben összpontosul. A jód a pajzsmirigyhormonok (tiroxin és trijódtironin) alapanyaga. [...]

Jód hiányában a pajzsmirigy alulműködik. Ilyenkor a jódbevitel elősegíti a fogyást, elégeti a felesleges zsírt a szervezetben."

Jódban gazdag ételek - pajzsmirigy alulműködés esetén ajánlott:

tengeri alga, hínár, moszat, tengeri halak, rákok hagyma, tojássárgája, sárgabarack, datolya, szilva, petrezselyem, nyers tej, sajt, csirke.

Pajzsmirigy alulműködés esetén korlátozandó, kerülendő ételek:

brokkoli, karfiol, spenót, kelbimbó, fodroskel, káposzta, őszibarack, körte, mustár, szójabab, földimogyoró, fenyőmag, köles, manióka, fehérrépa.


Fontos! Amennyiben valaki nem biztos benne, hogy pajzsmirigyproblémája milyen irányba tér el a kívánatostól; pajzsmirigy alul- vagy túlműködése van-e, első lépésben mindenképpen vizsgáltassa meg magát egy szakemberrel, mert pajzsmirigy túlműködés esetén a fokozott jódbevitel veszélyeztetheti egészségét!

Miért jó, ha pajzsmirigy alulműködés esetén tengeri moszatot fogyasztunk?

"Az algák egyszerű felépítésű, elsősorban vízben élő növények (más néven moszatok). Tökéletes összetételű tápanyagnak számítanak. Szárazanyagtartalmuk jelentős része kis molekulájú, ezért nagyon könnyen emészthető. Több vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, mint sok más táplálék. [...]

Természetes jódtartalmuk hasznos lehet a
csökkent pajzsmirigyműködés helyreállítására.
"

Írja Kürti Gábor Vitamin ABC című könyvében.


Pajzsmirigy alulműködés:



Fogyás kalkulátor