Fogyás.info - A sikeres fogyás titka Fogyás.info - A sikeres fogyás titka

A diétás, light élelmiszerek

Miért hizlalnak a mesterséges édesítőszerek?



Elsőre furcsának tűnhet, hogy épp a diétás, cukormentes vagy light ételek hizlalnak, de bizony így van; a mesterséges édesítőszerekkel ízesített, illetve a csökkentett kalóriatartalmú ételek valójában hizlalnak!

Számos kutatás és tanulmány alátámasztja, hogy a rendszeresen mesterséges édesítőszereket fogyasztók jóval több plusz kalóriát vesznek magukhoz, mint akik cukorral készült ételeket esznek.

Az amerikai Purdue Egyetemen végzett egyik kutatás is kimutatta, hogy a mesterséges édesítőszerekkel ízesített ételeket fogyasztók ezt követően háromszor annyi kalóriát vettek magukhoz, mint akik az édesítőszerek helyett rendes cukrot kaptak. A tanulmány szerint a cukor sokkal kevésbé hizlal, mint a mesterséges édesítők, noha a cukor is távol áll az egészségestől!

A mesterséges édesítőszereket amúgy csak a diétaiparban adják el "fogyási" céllal, az élelmiszeriparban és az állatok etetésénél ezeket étvágynövelésre használják. Érdekes, ugye?

Az alábbi cikkben megmutatjuk, hogyan is hizlalnak a mesterséges édesítőszerek...




!.. 24 órás zsírégetés

Tudtad, hogy ha a test­mozgást és az étkezésed a zsír­égetés szabályai szerint csinálod, akkor el tudod érni, hogy a tested folyamatos zsír­ége­tésben tartsd?

Igen, még alvás közben is lehet zsírt égetni!


Sikeres fogyás • A zsírégetés legfőbb titka


Kattints ide, és tudj meg róla többet!

24 órás zsírégetés titka



Miért hizlalnak a diétás élelmiszerek?

1. Túl kevés energia!

A hizlaló hatás egyrészt abból ered, hogy a mesterséges édesítőszerekkel készült ételek az elvártnál kevesebb kalóriát tartalmaznak. Most mondhatnánk, hogy ez jó, hiszen, éppen ezért használjuk ezeket, de szervezetünket nem lehet egykönnyen megtéveszteni...

Szervezetünk egy zseniálisan "összerakott szerkezet". Energiaközpontja pontosan méri, mennyi energiát (kalóriát) kapott egy étkezés során.

Amikor igényeihez képest elegendő kalóriához jutott, akkor jelzést küld az agynak, hogy az energiaszükségletek kielégültek. Ezt követően az idegrendszer olyan hormonokat választ ki, ami véget vet az éhség érzetnek és a több étel utáni sóvárgásnak.

Amikor egy étkezésnél a kelleténél kevesebb energiához jutunk, szervezetünk a következő alkalommal akarja bepótolni az energiaveszteséget.

És ez persze fordítva is igaz; amikor egy étkezésnél túlettük magunkat, a következő étkezéskor szervezetük kevesebb ételt kíván, hogy kiegyenlítse a mérleget.

Amikor valaki rendszeresen kevesebbet eszik a kelleténél, teljesen felborítja szervezete anyagcseréjét, és állandó falási rohamoknak teszi ki magát. A fogyókúrázók ezt jojó-effektusnak is hívják.

Bővebben itt: Miért nem lehet koplalással, túl kevés kalóriabevitellel lefogyni?

Vagyis, ha édesítőszerekkel ízesített, csökkentett kalóriatartalmú ételeket fogyasztunk, az testünk túlélésének szempontjából veszélyt jelent, s szervezetünk éhség érzettel fog reagálni, hogy biztosítsa a számára szükséges és elegendő energiát. Így a végén jóval többet eszünk, mint amúgy tettük volna.


Miért hizlalnak a mesterséges édesítőszerek és a diétás vagy light ételek?

2. Szervezetünk „átverése”

A hizlaló hatás másrészt szervezetünk "átverésével" magyarázható.

Szervezetünk számára a mesterséges édesítőszerek okozta édes érzés egyenlő a cukorral. A „cukor” pedig azonnali inzulin kiválasztást jelent. Az inzulin egy anyagcsere szabályzó hormon, ami a vércukor feldolgozását szabályozza. Célja, hogy az összes cukor ki legyen vonva a vérből.

Az inzulin feladata, hogy (1) kielégítse a szervezet azonnali energiaigényét, (2) feltöltse az izmokban és a májban lévő szénhidrát raktárakat, és (3) testzsírrá alakíttasson minden fennmaradó felesleges vércukrot.

Cukor hiányában viszont az inzulin alaptalanul fogja csökkenteni a vércukorszintet.

Az alacsony vércukorszint a szervezet működésére nézve veszélyt jelent, melyet többek között erős éhséggel jelez, hogy ismét valamennyi cukorhoz jusson; így az ember hajlamos lesz arra, hogy túlegye magát a következő étkezésnél, vagy rácuppanjon az édességre.

Ebből is látható, hogy a mesterséges édesítőszerek elkerülhetetlenül növelik az étvágyat, és fogyás helyett csak hízást eredményeznek.

Bővebben itt: Hogyan hat a vércukorszint a zsírégetésre?

Cukor és mesterséges édesítők helyett

A fenti adatok tükrében, noha a rendes cukor több szempontból jobb a mesterséges édesítőknél, a finomított cukor messze nem egészséges, fogyasztása legfeljebb csak kis mértékben ajánlott.

Bővebben itt: A finomított cukor egészségkárosító hatása

Tanulmányok viszont azt is kimutatták, hogy a természetes édesítők, mint pl. a sztívia vagy a nyírfacukor, nem emelik a vércukorszintet, hanem segítenek annak szabályozásában. Így tökéletes helyettesítést nyújthatnak cukor helyett, s nem csak egy fogyókúra során, hanem egy kiegyensúlyozott egészséges étrend részeként is.


Miért hizlalnak a diétás ételek:



Fogyás kalkulátor